Bartolomej: Skupina 30tri vystúpi v Prievidzi

V rámci programu usporiadaného pri príležitosti Týždňa cirkvi pre mládež vystúpi v Prievidzi gospelová skupina 30 tri. Jej koncert sa uskutoční v piatok 20. novembra o 18:00 vo farskom kostole.

Tým, ktorí poznajú skupinu Kapucíni a jedného z jej dlhoročných členov, Michala Hirku, určite nie je názov 30tri neznámy. Táto kapela totiž približne pred troma rokmi spustila na internete projekt, výsledkom ktorého malo byť nahranie albumu presne podľa „gusta“  svojich poslucháčov. Na stránke www.30tri.sk si užívatelia internetu mohli vypočuť viacero skladieb, spomedzi ktorých mali možnosť  vybrať tie najlepšie a zároveň za ne hlasovať. Najúspešnejšie piesne sa mali nahrať a vydať na oficiálnom CD nosiči...

Situácia sa skomplikovala, keď sa zistilo, že na prvých priečkach sa umiestnili výlučne piesne Michala Hirku a jeho mladšieho brata Lukáša. V prípade, že by sa tieto piesne nahrali pod osvedčeným logom „Kapucíni“, by vlastne ani tak veľmi nešlo o tvorbu tohto hudobného zoskupenia, keďže Lukáš nie je členom tejto známej gospelovej kapely a dokonca ani rehoľného rádu. Bratia Hirkovci sa preto rozhodli nový album nahrať samostatne so svojou kapelou, ktorej dali meno podľa už spomínanej webovej stránky: 30tri. CD s názvom Bodka potom vyšlo koncom roku 2008. Obsahuje 12 víťazných skladieb internetového hlasovania. Kapela 30tri hrá pop-rockové piesne, ktoré vychádzajú z folkových koreňov. Pod osem z nich sa autorsky podpísal Michal Hirko, zvyšné štyri sú dielom Lukáša. Ten okrem vlastnej textárskej tvorby vychádza aj zo starozákonných  biblických žalmov. Keďže Michal sa momentálne viac ako hudbe venuje filmárskemu umeniu, kapela väčšinou vystupuje bez neho. Jej  vystúpenie však prináša rovnako kvalitný hudobný a duchovný zážitok. Všetkých milovníkov piesní nekĺžucich sa len po povrchu, ale aj začierajúcich do hlbín ľudskej duše, pozývame zúčastniť sa koncertu kapely 30tri a odmeniť aspoň potleskom tých, ktorí kvôli mladým z Prievidze pricestujú z východného Slovenska až sem k nám.

 

Pripravila: Petra Humajová

Časopis Bartolomej - farnosť Prievidza - mesto