Rozhovor pre GOSAMKA.GOSPEL.SK

Zdravím ťa Lukáš! Na úvod nám prezraď, čo symbolizuje váš názov, prečo názov kapely 30tri? :)

Toto číslo je určite povedomé každému, kto čítal nový zákon. Kristové roky. Keď mal brat Mišo Hirko, už bývalý člen kapely Kapucíni a Stanley presne toľko rokov, rozhodli sme sa uskutočniť jeden projekt. Pôvodne sme nechceli ďalej hrať, no bola by to škoda. Keď sme uvažovali o názve kapely, bolo nám to hneď jasné.

Niektorí ľudia si vás trochu pletú s Kapucínmi, takže skús im ten rozdiel dobre objasniť :)

Celé to začalo ako projekt gospelovej kapely Kapucíni a Sanley. Vyrobili sme webstránku, na ktorú sa postupne pridávali piesne kapucínov, Stanleyho a niektorých hostí, napr. mňa :) Fanúšikovia mohli hlasovať a vybrať si piesne, ktoré budú na novom albume Kapucínov a Stanleyho. K dátumu, kedy projekt končil, sa urobilo poradie a na album sa dostali iba Mišove a moje piesne, tak sme album museli vydať pod iným názvom. Kapucíni a Stanley vydali pred začatím projektu singel s názvom 30tri, čo malo byť len akousi upútavkou na web projektu. Takže takto je to s kapucínmi všetko prepojené.

 

Ako vníma Stanley kapelu 30tri? Predsa len, z Kapucínov už má sólový projekt aj Felice, dá sa to zladiť? Ako prebieha manažment koncertov? Neberú tieto ďalšie projekty Stanleymu voľné termíny? :)

Kapelu 30tri s Kapucínmi spájal len názov projektu a meno Michal Hirko, nič iné. Mišo s Kapucínmi už nehrá, takže s nimi nemáme v podstate dnes spoločné nič okrem toho, že ja s nimi občas hosťujem ako basgitarista. Takže nič nikto nikomu nekomplikuje. Stanley to všetko berie ako nevydarený projekt ich kapely a ja ako začiatok našej kapely. So Stanleym sme dobrí priatelia, preto ako som vravel občas vypomôžem aj tam a všetci sú spokojní.

K termínom koncertov smeruje aj moja ďalšia otázka. Ak mám správne info, ty pôsobíš v Košiciach a v kapele máš muzikantov, ktorí sa venujú aj iným košickým kapelám. Nie je možno aj toto trošku problém, že nový album ste neurobili už 5 rokov?

Je. Zo začiatku sme vôbec neriešili nejaké spoločné fungovanie. Album Bodka mal byť bodkou za projektom. Muselo prejsť trochu viac času, kým sme sa definitívne rozhodli, že budeme fungovať ďalej a začleníme sa do nejakej slovenskej gospelovej scény. S tým súvisí aj pomalšie dopĺňanie repertoáru. Ďalšou vecou je filozofia. Rozhodli sme sa skúsiť to opačne, teda najprv ponúknuť piesne pri osobnom kontakte na koncertoch a potom na albume, nech nekupujú mačku vo vreci. Na novom albume pilne pracujeme, z toho, že ešte nie je hotový obviňujem toho, kto rozhodol, že deň má len 24 hodín a tak trochu aj naše kalendáre. Ale myslím, že aj tu platí: lepšie neskôr ako nikdy :)

Spomenul si, že ste sa rozhodli začleniť medzi slovenskú gospelovú scénu. Si jeden z mála, ktorý to takto otvorene povie, lebo niektoré kapely sa z rôznych dôvodov odmietajú škatuľkovať, často pod maskou toho, že údajne majú rôznorodé piesne... Niektorí interpreti nálepku „gospel“ vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov alebo pri prieniku na svetskú scénu. Myslíš, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“?

Určite áno. Podľa mňa si ju nedávajú len tí, ktorí majú detský sen zaradiť sa medzi komerciu. Mňa to nikdy nelákalo a takéto publikum je mi oveľa bližšie. To, že sme kresťanská kapela pre mňa znamená v prvom rade to, že všetci máme nejaké normálne hodnoty a nehanbíme sa za ne. Nikde nie je napísane, že ako kresťanská kapela musíme mať všetky piesne chválové. Áno, máme zhudobnené niektoré žalmy, no hráme aj piesne, kde sa nespomína Boh, sú to piesne, ktoré majú skryté posolstvo kdesi vnútri. A práve tie sú určené pre tých, ktorí vo svojom svetonázore nemajú celkom jasno. Osloviť môžeš každého so všetkým. Ak je niekto v publiku, kto je doslova alergický na všetko, čo súvisí s vierou a náboženstvom, snažíme sa ho udržať dobrou hudbou. Druhý krok nastane, keď na to príde čas. A či už pri tom budeme my, to nie je podstatné. Keď sme pozvaní na výlučne svetské podujatie, vieme zostaviť playlist, ktorým nikoho neprovokujeme, no aj tam sa snažíme niečo zanechať.

Zatiaľ máte na konte jeden album s názvom Bodka. Ktoré piesne z neho zarezonovali medzi poslucháčmi? Je to pieseň Čas? Je veľmi melodická, ľahko zapamätateľná. A sú na tomto albume aj piesne, ktoré nemali až taký poslucháčsky úspech, ale ako kapela ich radi hráte?

Čas je piesňou, ktorá sa uchytila asi najviac. Potom je to ešte žalm Sion a to z toho dôvodu, že som ho zhudobnil, spieval som ho kade-tade po rôznych kresťanských akciách a do uší sa ľuďom dostal omnoho skôr, než som o nejakom projekte 30tri vôbec tušil. Našim čiernym koňom bol Náznak, ten však dieru do sveta neurobil. Opačným prípadom bola pieseň Nemusím, ktorú sme naozaj nemuseli. Nahrali sme ju len tak do počtu, nech je. Na naše prekvapenie ohlas fanúšikov bol úplne iný, než by sme čakali.

O čom je text piesne Nemusím? Myslíš, že text by mal poslucháč jasne pochopiť alebo je fajn, ak si text poslucháči vyložia po svojom? Sú textári, ktorí chcú textom dať o niečom jasný odkaz a potom sú textári, ktorí význam textu šifrujú a nechávajú na poslucháčovi, ako si to vyloží. Ku ktorému typu textárov patríš?

Začnem od konca. Je to text môjho brata, ktorý do jednej vety skryje polovicu knihy. Toto na ňom veľmi obdivujem. Je typom textára, ktorý dáva poslucháčovi na výber a navyše mu ani neukazuje mantinely, medzi ktorými by sa mal pohybovať. Toto je zároveň odpoveďou na otázku, o čom je pieseň Nemusím. Čo sa týka mňa, ako textár som omnoho priamejší a často podávam veci hotové. Takéto texty sú však ľahšie zapamätateľné, aj s publikom na koncertoch je ľahšia spolupráca, tie bratove sú skôr na počúvanie.

Čo je podľa teba príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách? Súhlasíš s názorom, že tieto kapely zaostávajú kvalitou?

Ktoré ako. Je veľa gospelových kapiel, ktoré sú o niekoľko tried lepšie ako odpad, ktorý na nás niekedy sypú komerčné rádia. Je pravdou aj to, že na gospelovej scéne môže dnes pôsobiť ktokoľvek (preto sme tu aj my :). Životný štýl na Slovensku je komplikovanou záležitosťou a stále tu doznieva komunizmus. Vtedy bola nezlučiteľná kariéra s náboženstvom, dnes to už nie je problém. Premieta sa to stále do nepovinných sfér. Byť in a riešiť popri tom vieru dokopy nejde. Teda mne áno, myslím tým ľudí, ktorí nás ovládajú cez masmédiá. Ale ja verím, že po období, keď zrazu každý všetko môže sa tým všetkým presýtime a začneme hľadať veci pod povrchom. Chce to len čas.

Ktoré zo slovenských kresťanských kapiel sú pre teba inšpiráciou alebo si rás vypočuješ ich tvorbu?

S kresťanskými kapelami hlavne na východnom Slovensku fungujeme na kamarátskej báze. Poväčšine sa poznáme dlhší čas a všetkým nám dobre padne, keď sa po čase stretneme na spoločnom koncerte alebo festivale. Radi si jeden druhého chvíľu vypočujeme aby sme zistili, kto sa kam pohol, či naznačuje zmenu štýlu a podobne. Nevnímame sa ako konkurencia. Časy, keď sa riešilo, kto ako hrá a či si pán, lebo si zahral o tri koncerty viac, sú už dávno za nami. Takže o nejakú výraznú inšpiráciu tu nejde, všetci ju zrejme čerpáme niekde inde. Asi by teda nebolo na mieste niekoho menovať.

Do akej miery je pre teba podstatný image a trendy v muzike?

Do zdravej. To, ako vyzeráš je prvá vec, čo si mladý človek na koncerte na muzikantoch všimne. Už vtedy môže rezignovať a úplne sa uzavrieť voči nám. Takto nevyhráme. No príde mi veľmi smiešne, ako niekto rieši štýl a image na úkor podstatnejších vecí. Nevravím, že máme vyzerať, ako keby sme práve vyšli z jaskyne, no rozumné je hľadať kdesi optimum. Našou hlavnou cieľovou skupinou sú mladšie ročníky od nás, ak sa mám prispôsobiť slovníkom a oblečením, nemám problém.

Lukáš, čo robíš, keď ťa láka hriech? Máš nejakú radu pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu?

Môže to skončiť dvojako. Buď bojujem alebo podlieham. Preto si myslím, že som jeden z posledných, ktorý by v tejto oblasti mal mladým ľuďom radiť.

Aké sú tvoje plány s kapelou 30tri v roku 2013? Kde všade vás môžeme vidieť hrať?

Prioritou je dokončenie nového albumu. Pôvodne sme chceli byť hotoví tak, aby sme na letných festivaloch mohli ponúknuť niečo, čo si môžu fanúšikovia zobrať aj domov. Momentálne to vyzerá tak, že si z nich odnesú piesne iba v ušiach a koncom jesene urobíme za nahrávaním ďalšiu bodku. Čo sa týka festivalov, klasicky Verím Pane a Spievajme Márii, potom Bárkafest v Juskovej Voli a jedno podujatie v Tepičke. Je toho samozrejme viac, termíny pribúdajú, najlepšie je teda sledovať web www.30tri.com a facebook 30tri.

Na záver mi dovoľ poďakovať sa ti za rozhovor. Máš niečo na srdci, čo by si rád odkázal tým, čo ho budú čítať?

Ťažko niečo konkrétne odkázať neznámej cieľovej skupine pokiaľ nie ste vplyvným človekom, ktorý pohýna svetom, preto si všetky odkazy nechám na koncerty a odovzdám ich v piesňach polosúkromne a poloverejne tým, ktorí si ich budú chcieť vypočuť. Osobne sa na to veľmi teším :)