Rozhovor pre GOSAMKA.GOSPEL.SK

Zdravím ťa Lukáš! Na úvod nám prezraď, čo symbolizuje váš názov, prečo názov kapely 30tri? :)

Toto číslo je určite povedomé každému, kto čítal nový zákon. Kristové roky. Keď mal brat Mišo Hirko, už bývalý člen kapely Kapucíni a Stanley presne toľko rokov, rozhodli sme sa uskutočniť jeden projekt. Pôvodne sme nechceli ďalej hrať, no bola by to škoda. Keď sme uvažovali o názve kapely, bolo nám to hneď jasné.

Niektorí ľudia si vás trochu pletú s Kapucínmi, takže skús im ten rozdiel dobre objasniť :)

Celé to začalo ako projekt gospelovej kapely Kapucíni a Sanley. Vyrobili sme webstránku, na ktorú sa postupne pridávali piesne kapucínov, Stanleyho a niektorých hostí, napr. mňa :) Fanúšikovia mohli hlasovať a vybrať si piesne, ktoré budú na novom albume Kapucínov a Stanleyho. K dátumu, kedy projekt končil, sa urobilo poradie a na album sa dostali iba Mišove a moje piesne, tak sme album museli vydať pod iným názvom. Kapucíni a Stanley vydali pred začatím projektu singel s názvom 30tri, čo malo byť len akousi upútavkou na web projektu. Takže takto je to s kapucínmi všetko prepojené.

Točíme nový album

Je to priam neuveriteľné, ale je to pravda. Koncom roka 2008 uzrel svetlo sveta album Bodka, ktorý bol ukončením istého internetového projektu. Prešiel krátky čas a kapela sa nakoniec predsa len rozhodla hrávať, i keď bez Michala Hirka. Po roku sa objavila sa myšlienka vydať druhý album. Bola to pekná myšlienka a máme radi, keď sa pekné veci opakujú. Tak sme ju opakovali každý rok ako silvestrovské predsavzatie. No ostalo iba pri myšlienke. Aby sme si mohli do roku 2014 dať konečne iné, v tomto roku sme už naozaj začali nahrávať. Postupne sa rodia štúdiové verzie piesní, ktoré poznáte z koncertov, prekvapíme vás nejakými novinkami a ruku k dielu (po našom hlas k albumu) priloží aj Mišo Hirko - výstižne nazývaný stabilný externý člen.

Máj v Paríži

S Palim sme sa strašne smiali z telefónu s hlasitým odposluchom. Na druhej strane bol Henry-Rémy, ktorý sa nám francúzskou angličtinou snažil vysvetliť všetky podstatné veci. Vlastne sme sa smiali zo seba: Keď máme takto komunikovať v Paríži, bude zábava. Nebola, vlastne bola. No nie z jazyka ale tak všeobecne. Bol to pekný čas.

U Hirkovcov sa večer pred odletom vážila batožina a skúšal nový alkoholtester. Každý balil, tlačil, prekladal, fúkal. Ryanair sa rozhodol, že to muzikantom s batožinou trochu skomplikuje. Zbalili sme sa na gram a milimeter. Pocit trochu zvláštny cestovať z Košíc do Bratislavy šesť hodín a z Blavy do Paríža dve. Po prílete do Baeuvais sme začali nasávať parížsku atmosféru. Po krátkom zoznámení sa s letiskovými špecialitami ako párky s hranolkami vystúpil z auta usmievavý černoch vo fialovom obleku. Henry-Rémy. O hodinku sme sa už vybaľovali v jeho parížskom byte, ktorý chvíľu patril nám všetkým. Z úzkej vydláždenej uličky dýchala nahlas história a štýl tak nahlas, až husia koža...

Koncert v UPC v Prešove

V pondelok 24. apríla sa 30trojka po troch rokoch vrátila do UPC Prešov. Koncert sme odohrali vo vynovenej čajovni a potešili nás stáli fanúšikovia, kamaráti, ktorí prišli, ale aj noví diváci. Atmosféra sa po pár úvodných piesňach rozprúdila a pri poslednej už boli všetci na nohách. V mierne upravenej zostave sme zahrali aj nejaké novinky a tešíme sa ich pozitívnemu ohlasu. Nakoľko náš spevák Lukáš prehral istú stávku, v galérii si ho môžete pozrieť aj v podobe, v akej ho videli len účastníci tohto jediného koncertu.

Oslavovali sme so sečovským HOPP

Koncert v Sečovciach sa konal pri príležitosti prvých narodenín občianskeho združenia Hopp a okrem našej kapely boli pozvané aj KOMAJOTA a G.O.D S. Sečovce sú rodným mestom Lukáša a Miša Hirkovcov, blízko k nim má aj Mišo Lórinc a taktiež s nami výnimočne vystúpil sečovčan, klávesák Števo Pálfy. Združenie Hopp prináša kultúrne podujatia do mesta Sečovce a my mu v tom prajeme veľa úspechov a radi prídeme s našim novým CD aj nabudúce.